OBEYA YALIN LİDER AKADEMİ

Değişim Yönetimi ve Uygulama Danışmanlığı

İşletmelerin operasyonel mükemmellik yolculuklarında, değişim sürecine liderlik ederek uygulama danışmanlığı hizmetleri vermek amacı ile kurulmuş bir “Değişim Yönetimi ve Uygulama Danışmanlığı” firmasıdır.

YALIN ÜRETİM

Tecrübe

UYGULAMA

Geniş Açı

İŞLETMEYE ÖZEL

Yerinde

Hedefimiz Yalın Liderler Yetiştirmek ve Yalın Dönüşümü Yalın Liderlerle gerçekleştirmektir

Bu konuda ülkemizde öncü olmak ve Yalın Üretim Yalın Yönetim konusunda sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde konuda ilk olmaktır.
Yaklaşık 30 yıllık çalışma hayatımız ve 12 yıllık Yalın Üretim Yalın Yönetim danışmanlık tecrübesinin harman olduğu temel hedefinin Yalın Lider Gelişim olduğu akademimizi bu hedef ile kurduk. Bu kadar tecrübenin bizi getirdiği yer organizasyonunun her seviyesinde problem çözücü liderler ve çalışanlar yetiştirerek yalın dönüşümün sağlanabileceği gerçeğidir. Biz yalın dönüşümün yalın liderler yetiştirmekle mümkün olacağına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz.

Yöneticiler zamanla kendi işletmelerindeki problemleri bir rutin olarak kabul etmeye başlarlar. Bu problemler zamanla büyük problemlere yol açtıklarından kimi zaman bu problemleri ya fark edemezler ya da kabul etmek zorunda kalırlar. Bu yüzden her zaman işletme körlüğüne karşı bir üçüncü gözün işletme içerisine dahil olup süreçleri değerlendirmesi o şirket açısından yeni katma değerlerin ortaya çıkması açısından büyük bir şanstır.

Uzmanlarımız bu amaçla, Yalın Süreç Değerlendirme çalışması ile gerek ofis gerekse üretim atölyelerini yalın sistem kriterlerine göre değerlendirip yönetim ve üretim süreçlerinizdeki zayıf yönlerinizi, iyileştirmeye açık noktalarınızı ve bu noktalara göre belirlenen ideal durumu yani iyileştirme önerilerini size bir yol haritası şeklinde sunarak şirket gelişiminiz için bir gelişim planı hazırlamaktadırlar.

Analiz çalışması ile birlikte firmaların üretim süreçlerinde tespit edilen Kalite-Maliyet-Üretim-IK-ISG parametrelerindeki israf kalemleri, iyileştirme sonucu elde edilecek fırsatlarla birlikte A3 Rapor formatında firma yetkililerine sunulur.
Yalın Süreç Değerlendirme ve Analiz çalışmamız, herhangi bir müşteri denetimi veya kalite yönetim sistem denetiminden farklı olarak şirketinizin hedeflerinden, uygulama sahasına kadar yönetimin nüfuz ettiği bütün süreçleri Yalın yönetim ve üretim kriterlerine göre inceler.

Yaklaşık 30 yıllık çalışma hayatımız ve 12 yıllık Yalın Üretim Yalın Yönetim danışmanlık tecrübesinin harman olduğu temel hedefinin Yalın Lider Gelişim olduğu, bu kadar tecrübenin bizi getirdiği yer organizasyonunun her seviyesinde problem çözücü liderler ve çalışanlar yetiştirerek yalın dönüşümün sağlanabileceği gerçeğidir. Biz yalın dönüşümün yalın liderler yetiştirmekle mümkün olacağına inanıyoruz ve bunun için çalışıyoruz.

Neden bu kadar ısrar ediyoruz? Çünkü bu kültürün yerleşmediği işletmelerin çok kısa sürelerde organizasyondaki en küçük değişiklikte tepe taklak gittiğini, o güne kadar yalın adına yapılan ne varsa neredeyse çöp olduğunu görüyoruz yaşıyoruz. Ancak organizasyonun her seviyesinde problem çözücü liderler ve çalışanlar olması durumunda yalın yönetim konusunda jargonun oluştuğunu görüyoruz. Birde üst yönetimin bunu bir hedef haline getirip sahaya indiğini görürsek başarının kaçınılmaz olduğunu yaşadık yaşıyoruz. Teknikleri öğrenebilirsiniz, hatta küçük desteklerle yapabilirsiniz, ancak çalışanlar yalın düşünmedikçe yalın dönüşüm sadece bir hayal sadece bir ütopya. Yatırımı buraya yapın. İnanın kaybetmezsiniz

 • Birazda Yalın Bakım ;
 • Bakım veri toplama sisteminiz var mı?
 • Ekipman kritiklik analizlerini yaptınız mı?
 • Bakım ana talimatlarını hazırladınız mı?
 • Yedek parça kritiklik analizlerini yaptınız mı?
 • Bakım norm kadro hesabını yaptınız mı?
 • Otonom Bakım kartlarınız hazır mı?
 • Planlı Bakım kartlarınız hazır mı?
 • Bakım Grubunun çoklu beceri tabloları hazır mı?
 • Bakım Grubunun eğitim planları var mı?
 • Kestirimci Bakım kartlarınız hazır mı?
 • Mdt (mean down time) ölçümü yapıyor musunuz?
 • MTTR (mean time to repair) ölçümü yapıyor musunuz?
 • Man Hour ölçümü yapıyor musunuz?
 • Bakım haftalık A3 raporlama yapıyor musunuz?
 • Yıllık Bakım Master planı var mı?
 • Yasal Zorunluluklar Takip listeniz var mı?

Çünkü ‘’İlk Defada Kalite’’ diyoruz ve bunu ancak hep beraber iyi bakım  yapılmış ekipmanlar ve çalışanlar yapabilir anlayışını uygulatıyoruz.
‘’Toplam Verimli Bakım Yönetimi’’ veya yenilenmiş adıyla ‘’Toplam Üretken Üretim Yönetimi’’ de denilen TPM ile bunun mümkün olacağını söylüyor
ve bunu öğretiyoruz.

1. İşletmede pilot bir bölge seçilir
2. Sürekli gelişim ekibi ve hat liderleri ile birlikte iş analizleri yapılır
3. Darboğaz noktaları belirlenir
4. Hat ve üretim kaizenleri ile hat dengeleme çalışmaları yapılır.
5. Üretimin nasıl dengeleneceği ekiplerle birlikte işbaşında öğrenilir.
6. Bu program ortalama 3 ay kadar sürer
7. Burada yetişen değişim öncüleri ile yaygınlaştırma faaliyetleri (yokoten) yapılır
8. Yalın lider gelişim programı ile eş zamanlı olarak yapılır

Bu model aynı zamanda bir ‘’işbaşı eğitim’’ modeli olarak Toyota gibi firmalarda uygulanmaktadır.

İşletmenize Değer Katar

Obeya Yalın Lider Akademi

ŞİMDİ TAM ZAMANI!

Referanslarımızdan

EKİBİMİZ

Şinasi Akcan
Şinasi Akcan
Çağdun Umudum
Çağdun Umudum

BİZİ ARAYIN

SİZİ ARAYALIM